Tripp Lite SRDRAWER4U SmartRack 4U Locking Rack-Mount Storage Drawer
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SRDRAWER4U
- EAN: 0037332203182
Offer details
Description
Recommended for quick storage in your data center, wiring closet, back office or anywhere else you keep rack equipment, the SRDRAWER4U mounts to your EIA-standard 19-inch 2-post or 4-post rack using the included hardware. It locks securely with the included keys to help prevent damage, tampering or theft. When not in use, the 4U drawer slides smoothly into the rack, out of the way until the next time you need a quick screwdriver or patch cable.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Maximum weight capacity | 22700 kg |
| Product colour | Black |
| Easy mounting | Yes |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 530.1 mm |
| Package height | 245.4 mm |
| Package depth | 515.1 mm |
| Package weight | 9.98 kg |
| Width | 437.4 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Height | 176.8 mm |
| Depth | 452.4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 530.1 mm |
| Package height | 245.4 mm |
| Package depth | 515.1 mm |
| Package weight | 9.98 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332203189 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1080 mm |
| Master (outer) case length | 534.9 mm |
| Master (outer) case height | 760 mm |
| Master (outer) case gross weight | 65.5 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326.90.8688 |