Tripp Lite SRDRAWER2U SmartRack 2U Locking Rack-Mount Storage Drawer
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SRDRAWER2U
- EAN: 0037332203175
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Smartrack 2U Locking |
SRDRAWER2U | |||
|
2U Locking Rackmount Storage Drawer |
10189153 | |||
|
2U RACK-MOUNT STORAGE DRAWER |
CE98669 | |||
|
Tripp Lite 2U Locking Rackmount Storage Drawer Rack Enclosures/ Open Frame - Rack storage drawer - black - 2U - 19" View on InTouch |
7748106 |
Description
Recommended for quick storage in your data center, wiring closet, back office or anywhere else you keep rack equipment, the SRDRAWER2U mounts to your EIA-standard 19-inch 2-post or 4-post rack using the included hardware. It locks securely with the included keys to help prevent damage, tampering or theft. When not in use, the 2U drawer slides smoothly into the rack, out of the way until the next time you need a quick screwdriver or patch cable.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack cabinet |
| Rack capacity | 2U |
| Maximum weight capacity | 22.7 kg |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 530.1 mm |
| Package height | 154.9 mm |
| Package depth | 515.1 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Width | 437.4 mm |
| Weight | 7 kg |
| Height | 87.9 mm |
| Depth | 452.4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 530.1 mm |
| Package height | 154.9 mm |
| Package depth | 515.1 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332203172 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1080 mm |
| Master (outer) case length | 534.9 mm |
| Master (outer) case height | 810 mm |
| Master (outer) case gross weight | 80 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326.90.8688 |