Tripp Lite U026-016 USB 2.0 Active Extension Repeater Cable (A M/F), 16 ft. (4.88 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U026-016
- EAN: 0037332120588 6213759713617 55 ...9713617 5554442478248 0854585323395 0115970927667 0767887428067 0731215328121 0777780528566 0373321205882 0163120700509 0168141245954 7044447821753 0014445840725 0151903495223 0172302820157 0641438012076 0999991569682 0524348572925 7337331918456 0795327629590 0887610926599 0696582429638 0806792211675 0100177541938 0777779823917 0804993673360 5053485393704 0999998557224 0163120866281more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Usb 2,0 Active Extension |
U026-016 | |||
|
USB 2.0 Active Extension Cable (A M/F), 16 ft. (4.88 m) |
TLCBL0876 | |||
|
16ft USB 2.0 Extension Cable Active USB-A Male / USB-A Female 16' - USB extension cable - USB (F) to USB (M) - USB 2.0 - 4.88 m - active - black View on InTouch |
7414178 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Country of origin | China |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28/20 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 4.88 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 4.88 m |
| Package width | 114.3 mm |
| Package depth | 149.9 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package width | 114.3 mm |
| Package depth | 149.9 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 180 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 1.86 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 279.4 mm |
| Master (outer) case length | 355.6 mm |
| Master (outer) case height | 101.6 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120585 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120585 |
| Compliance certificates | RoHS |