Tripp Lite U209-000-R USB-A to RS-232 (DB9) Serial Adapter Cable (M/M), 5 ft. (1.5 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U209-000-R
- EAN: 0037332095640 0778888473567 06 ...8473567 0666670001466 0731215319457 0999991569705 0807320271680 0373320956402 0012302523279 0790304490835 0080000481689 0021111495776 0763616008098 0168141245992 0100177541976 0777780561860 0854586811235 0638084883006 6213759712337 5053485514390 0777780528573more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
USB Serial Adapter USB/DB9M |
10045430 | |||
|
USB-A to RS232 (DB9) Serial Adapter Cable - (M/M), 5 ft. (1.52 m) |
TLCBL0932 | |||
|
Eaton Tripp Lite Series 5ft USB to Serial Adapter Cable USB-A to DB9 RS-232 M/M 5' - Serial adapter - USB - RS-232 - black View on InTouch |
7413602 |
Description
This USB-to-Serial cable (M/M) connects a 9-pin RS-232 (DB9) serial device to a USB-A port on your desktop computer or laptop. It connects modems, PDUs, network switches, console servers and other serial devices at data transfer speeds up to 230 Kbps, which is twice as fast as a built-in serial port. The compact five-foot (1.5-meter) cable fits easily inside a backpack or laptop bag for use almost anywhere.
Filtering EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
The U209-000-R blocks disruptive EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference) line noise that can disturb your network equipment and inflict hardware damage or data loss. Premium double-shielding eliminates crosstalk and helps your connected components perform better and last longer.
Engineered for Broad Compatibility
This RS-232 cable requires no external power source and supports remote wake-up and power management. It works with most major operating systems, including Windows 2000 through 11, macOS 10.6 through 12.4 and Linux Redhat 7.3, 8.0 and 9.0
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 2 | DB9 |
| Connector 1 | USB A |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 1.52 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332095647 |
| Features | |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 2 | DB9 |
| Connector 1 | USB A |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 1.52 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 104.1 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 119.4 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 408.9 mm |
| Master (outer) case length | 482.6 mm |
| Master (outer) case height | 269.2 mm |
| Master (outer) case gross weight | 13.2 kg |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332095647 |