Tripp Lite U042-025 USB 2.0 A to B Active Repeater Cable (M/M), 25 ft. (7.62 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U042-025
- EAN: 0037332176622 0132017947273 50 ...7947273 5057103004416 0102931011534 0611101219392 0373321766222 5715063719862 0780700082543more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Usb 2,0 A To B Active |
U042-025 | |||
|
USB 2.0 A/B Active Repeater Cable (M/M), 25 ft. (7.62 m) |
TLCBL0912 | |||
|
25ft USB 2.0 Hi-Speed Active Repeater Cable USB-A to USB-B M/M 25' - USB cable - USB Type B (M) to USB (M) - USB 2.0 - 7.62 m - active - silver View on InTouch |
7413720 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Country of origin | China |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 8 m |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 8 m |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 2.5 mm |
| Package height | 180.3 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 2.5 mm |
| Package height | 180.3 mm |
| Package weight | 250 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 11.7 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 299.7 mm |
| Master (outer) case length | 459.7 mm |
| Master (outer) case height | 302.3 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332176629 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 98/ME/2000/XP/Vista/WIN7/8, MAC |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332176629 |
| Compliance certificates | RoHS |