Tripp Lite T016-004-K 4-Piece Network Installer Tool Kit with Carrying Case
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: T016-004-K
- EAN: 0037332197986
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Supported connectors | RJ-11, RJ-12, RJ-45 |
| Test type | Short circuit testing, Transmission testing |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Storage pouch | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 680 g |
| Package width | 124.5 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package depth | 226.1 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 680 g |
| Package width | 124.5 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package depth | 226.1 mm |
| Technical details | |
| Supported connectors | RJ-11, RJ-12, RJ-45 |
| Test type | Short circuit testing, Transmission testing |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197983 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 7.17 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 236.2 mm |
| Master (outer) case length | 269.2 mm |
| Master (outer) case height | 325.1 mm |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197983 |