Tripp Lite T014-001 Network Cable Continuity Tester for Cat 5/Cat6/Cat6a, Phone, USB and Coax Cable Assemblies
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: T014-001
- EAN: 0037332189929
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Supported connectors | BNC, RJ-11, RJ-45, USB |
| Test type | Transmission testing |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Battery voltage | 9 V |
| Packaging content | |
| Storage pouch | Yes |
| Cables included | BNC, Phone (RJ-11) |
| Packaging data | |
| Package weight | 230 g |
| Package width | 110 mm |
| Package height | 183.9 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 230 g |
| Package width | 110 mm |
| Package height | 183.9 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Technical details | |
| Supported connectors | BNC, RJ-11, RJ-45, USB |
| Test type | Transmission testing |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189926 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 199.9 mm |
| Master (outer) case length | 119.9 mm |
| Master (outer) case height | 480.1 mm |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189926 |