Tripp Lite PDUH32HV19 7.7kW Single-Phase 200-240V Basic PDU, 4 C19 Outlets, IEC 309 32A Blue Input, 3.6 m Cord, 1U Rack-Mount
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: PDUH32HV19
- EAN: 0037332183200
Offer details
Related Products
Description
The switchless design prevents an accidental shutdown, which could lead to costly downtime. Dual 20A circuit breakers protect connected equipment from dangerous overloads. The reversible all-metal housing supports a variety of mounting options, including 1U horizontal or 0U vertical mounting in EIA-standard 19-inch racks, under a counter or on a wall or workbench.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Metal |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Features | |
| Cable length | 3.66 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.66 m |
| Power | |
| Maximum power | 7700 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.87 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 95.3 mm |
| Height | 45 mm |
| Package weight | 3.21 kg |
| Package width | 514 mm |
| Package depth | 286 mm |
| Package height | 76 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.21 kg |
| Package width | 514 mm |
| Package depth | 286 mm |
| Package height | 76 mm |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332183207 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 508 mm |
| Master (outer) case length | 533.4 mm |
| Master (outer) case height | 304.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.3 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332183207 |