Tripp Lite PDUMH20HVATNET 3.8kW Single-Phase Switched Automatic Transfer Switch PDU, Two 200-240V C20 Inlets, 8 C13 & 2 C19 Outputs, 1U, TAA
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: PDUMH20HVATNET
- EAN: 0037332151506 0373321515066 50 ...1515066 5054484340584 5054533340589 0971477836471 5053163199321 0112840328500 0163120577019 0168141581083 0172302770476 0803982798190 0383964928154more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
TRIPPLITE 20 AMP SWITCHED DUAL POWER DISTRIBUTION UNIT (8) C13 & (2) C19 AC Outlets |
10013582 | |||
|
ATS/SWTCHD PDU 3.2-3.8KW |
CE98475 | |||
|
3.8kW Single-Phase Switched Automatic Transfer Switch PDU, Two 200-240V C20 Inlets, 8 C13 & 2 C19 Outputs, 1U, TAA |
TLPDU0038 | |||
|
PDU Switched ATS 200-240V 16/20A 8 C13 2 C19 C20 Horizontal 1URM - Horizontal rackmount - power distribution unit (rack-mountable) - 16 A - AC 200-240 V - 3.8 kW - Ethernet - input: IEC 60320 C20 - output connectors: 10 (IEC 60320 C13, IEC 60320 C19) - 1U View on InTouch |
7413536 |
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 60950 (USA, Canada), CE (Europe), Class A (Emissions), NOM (Mexico) |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Metal |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3.6 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | UL 60950 (USA, Canada), CE (Europe), Class A (Emissions), NOM (Mexico) |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.6 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 20 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950 (USA, Canada), CE (Europe), Class A (Emissions), NOM (Mexico) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.69 kg |
| Width | 439 mm |
| Depth | 376 mm |
| Height | 44 mm |
| Package weight | 7.71 kg |
| Package width | 528.3 mm |
| Package depth | 594.4 mm |
| Package height | 137.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.71 kg |
| Package width | 528.3 mm |
| Package depth | 594.4 mm |
| Package height | 137.2 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |