Tripp Lite PDUMH32HVAT 7.7kW Single-Phase 200-240V Local Metered Automatic Transfer Switch PDU, 2 IEC309 32A Blue Inputs, 16 C13, 2 C19 Outlets, 2U, TAA
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: PDUMH32HVAT
- EAN: 0037332186881
Offer details
Related Products
Description
Dual three-meter input cords with IEC 309 32A Blue (2P+E) plugs connect to separate primary and secondary single-phase 200-240V power sources. The PDU constantly evaluates the power quality of both input sources. Dynamic solid-state (TRIAC) automatic transfer switching allows the PDU to switch to the secondary source within 1–5 milliseconds should the primary source fail or become unstable to ensure your connected equipment operates without interruption.
Multifunction digital display with LED indicators reports output current, voltage and kW loading information.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 2U |
| Housing material | Metal |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 18 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
| Maximum power | 7700 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.21 kg |
| Width | 444 mm |
| Depth | 317 mm |
| Height | 88 mm |
| Package weight | 9.21 kg |
| Package width | 424 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 196 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.21 kg |
| Package width | 424 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 196 mm |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 00037332186881 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 424.2 mm |
| Master (outer) case length | 490.2 mm |
| Master (outer) case height | 195.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.21 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 00037332186881 |