Tripp Lite PDU12IEC 1.9-3.8kW Single-Phase 120–240V Basic PDU, 14 Outlets (12 C13 & 2 C19), C20 16A Input, 1U Rack-Mount
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: PDU12IEC
- EAN: 0037332116253 0763615949729 09 ...5949729 0999998549953 0012300074537 5554442453320 0373321162536more
Offer details
Related Products
Description
The switchless design prevents an accidental shutdown, which could lead to costly downtime. Dual 16A circuit breakers protect connected equipment from dangerous overloads. The reversible all-metal housing mounts in 1U of space in EIA-standard 19-inch racks, as well as on a wall or workbench or under a counter. With a compatible rack and a PDUSIDEBRKT accessory (sold separately), you can adapt the PDU12IEC for vertical 0U rack-mounting.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Metal |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Power | |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| Nominal output voltage | 100-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.45 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 44 mm |
| Package weight | 1.68 kg |
| Package width | 523.2 mm |
| Package depth | 236.2 mm |
| Package height | 53.3 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.68 kg |
| Package width | 523.2 mm |
| Package depth | 236.2 mm |
| Package height | 53.3 mm |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116250 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 525.8 mm |
| Master (outer) case length | 345.4 mm |
| Master (outer) case height | 256.5 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.7 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116250 |