Tripp Lite N845-01M-12-MG 100G MTP/MPO Multimode OM4 Plenum-Rated Fiber Optic Cable (F/F), 12 Fiber, 40/100GBASE-SR4, Push/Pull Tabs, Magenta, 1 m
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: N845-01M-12-MG
- EAN: 0037332200266
Offer details
Related Products
Description
The 12-fiber MTP/MPO connectors are about the same size as SC connectors, but are 12 times denser, freeing up circuit card and rack space for other cables. The cable is tested for low insertion loss and back reflection on every connector and attenuation loss that meets or exceeds current standards. Push/pull tab connectors are easily accessible in high-density data center applications and make the cable easy to install and remove with one hand. The plenum-rated jacket is perfect for connecting high-speed network components in ceilings, walls and ducts.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | MPO/MTP |
| Connector 2 | MPO/MTP |
| Cable type | CMP |
| Cable length | 1 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Fibre optic type | OM4 |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Product colour | Black, Magenta |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 20 g |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332200263 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 20 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 144.8 mm |
| Master (outer) case length | 188 mm |
| Master (outer) case height | 101.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 280 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332200263 |