Tripp Lite N842-10M-12-MF 40G MTP/MPO Multimode OM3 Plenum-Rated Fiber Optic Cable (M/F), 12 Fiber, 40GBASE-SR4, Aqua, 10 m
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: N842-10M-12-MF
- EAN: 0037332191076
Offer details
Related Products
Description
The 12-fiber MTP/MPO connectors are about the same size as SC connectors, but are 12 times denser, freeing up circuit card and rack space for other cables. The cable has documented insertion loss and back reflection testing on every connector and attenuation loss that meets or exceeds current standards. Push/pull tab connectors are easily accessible in high-density data center applications and make the cable easy to install and remove with one hand.
Backward compatible with existing 50/125 fiber, the aqua-colored N842-10M-12-MF has 50/125 duplex (zipcord) fiber made from glass, as well as a plenum-rated jacket for connecting high-speed network components in ceilings, walls and ducts. The laser-optimized multimode fiber (LOMMF) cable meets the most current industry standards, including IEEE 802.3ae and TIA LOMMF.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | MTP |
| Connector 2 | MTP |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Fibre optic type | OM3 |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.0000 |
| Product colour | Black, Blue |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 90 g |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332191073 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 90 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 185.4 mm |
| Master (outer) case length | 149.9 mm |
| Master (outer) case height | 101.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 600 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332191073 |