Tripp Lite USB 2.0 Hi-Speed Extension Cable (A M/F), 3.05 m (10-ft.)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U024-010
- EAN: 0037332116543 0163120866267 01 ...0866267 0168141636936 0999991569675 0858399218076 0172302820164 5057103004300 0373321165438more
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Country of origin | China |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28/24 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 3.05 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3.05 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 110 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 1.04 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 406.4 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 457.2 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116540 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116540 |
| Compliance certificates | RoHS |