Tripp Lite U236-000-GBW USB 2.0 to Gigabit Ethernet NIC Network Adapter, 10/100/1000 Mbps, White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U236-000-GBW
- EAN: 0373321832798 0037332183279
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| Country of origin | Vietnam |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 64 MB |
| Minimum processor | Pentium 233MHz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.7 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Height | 66 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 132.1 mm |
| Package depth | 132.1 mm |
| Package height | 23.1 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Drivers included | Yes |
| Package width | 132.1 mm |
| Package depth | 132.1 mm |
| Package height | 23.1 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quick start guide | Yes |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332183276 |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 245.1 mm |
| Master (outer) case length | 150.1 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Master (outer) case gross weight | 670 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332183276 |