Tripp Lite PLC13BL Plug-Lock Inserts (C14 power cord to C13 outlet), Blue, 100 pack
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: PLC13BL
- EAN: 0037332179685 5054629757185 03 ...9757185 0373321796854 0675666206877more
Offer details
Related Products
Description
Plug-lock inserts provide a no-clutter alternative to common zip-tie cord retention schemes and a low-cost answer to expensive proprietary locking plug and outlet hardware. PLC13BL plug-lock inserts ship in packages of 100.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Material | Nylon |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 350 g |
| Width | 30.5 mm |
| Depth | 22.9 mm |
| Height | 31.8 mm |
| Package width | 312.4 mm |
| Package height | 91.4 mm |
| Package depth | 218.4 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package width | 312.4 mm |
| Package height | 91.4 mm |
| Package depth | 218.4 mm |
| Package weight | 500 g |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332179682 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 457.2 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 236.2 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.68 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 83014090 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332179682 |