Tripp Lite P131-000-A Compact HDMI to VGA Adapter Video Converter with Audio (M/F)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P131-000-A
- EAN: 0037332205780
Offer details
Description
This HDMI to VGA adapter supports video resolutions up to 1920 x 1200 (including 1080p HD) at 60 Hz. Just insert the HDMI male converter into the HDMI source, and connect a VGA cable (sold separately) between the VGA female port and the VGA display. To share stereo audio, connect a 3.5 mm audio cable (sold separately) between the adapter’s audio jack and the audio jack on the VGA display, A/V receiver or speakers.
The molded one-piece unit is so compact that it fits in the palm of your hand, making it easy to carry in your backpack or laptop bag for quick connection anywhere. No software, drivers or external power supply is required. If additional power is needed, connect the converter’s USB Micro-B port to a USB charger or a USB-A port on the source device.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | 3.5MM; HD15; MICRO-USB B |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product colour | Black |
| Supported video modes | 1080p |
| Country of origin | Taiwan |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package weight | 20 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Country of origin | Taiwan |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 120 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case width | 406.4 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 457.2 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332205787 |
| Harmonized System (HS) code | 8536.69.8000 |