Tripp Lite N254-024-6A-OF 24-Port 1U Rack-Mount Cat6a Offset Feed-Through Patch Panel with Cable Management Bar, RJ45 Ethernet, TAA
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: N254-024-6A-OF
- EAN: 0037332205223
Offer details
Related Products
Description
No 110 punchdown termination is required. Just plug your Cat6a cables into the 24 RJ45 coupler jacks on both sides of the panel. The detachable cable management bar keeps patch cables neat, tidy and efficiently organized on the back of the panel. Ports are clearly numbered and labeled to help you identify connections. This Cat6a feed-through patch panel mounts easily into 1U of an EIA-standard 19-inch rack. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
IEC 60512-99-001 Compliant
PoE Certificate Number: 2018-773
UTP Cat6a Patch Cord (Requires PoE cable if used in PoE setting)
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Cable types supported | Cat6a |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Certification | TAA |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 730 g |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 71.1 mm |
| Package depth | 497.8 mm |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 730 g |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 71.1 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 9.53 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 302.3 mm |
| Master (outer) case length | 518.2 mm |
| Master (outer) case height | 266.7 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332205220 |
| Country of origin | Taiwan |