Tripp Lite N252-024-6A 24-Port 1U Rack-Mount Cat6a 110 Patch Panel with Cable Management Bar, 110 Punchdown, RJ45, TAA
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: N252-024-6A
- EAN: 0037332205636
Offer details
Related Products
Description
110 punchdown termination is required. The detachable cable management bar keeps patch cables neat, tidy and efficiently organized on the back of the panel. Ports are clearly numbered and labeled to help you identify connections. The 24-port Cat6 patch panel mounts easily into 1U of an EIA-standard 19-inch rack. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
IEC 60512-99-002 Compliant
PoE Certificate Number: 2019-248
110/Krone Dual IDC
UTP Cat6a 22-24 AWG solid cable (Requires PoE cable if used in PoE setting)
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports quantity | 24 |
| Cable types supported | Cat6a |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Cable management | Yes |
| Certification | TAA |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Number of cable ties | 8 |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 860 g |
| Package width | 63.5 mm |
| Package height | 68.6 mm |
| Package depth | 497.8 mm |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 860 g |
| Package width | 63.5 mm |
| Package height | 68.6 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 9.84 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 302.3 mm |
| Master (outer) case length | 523.2 mm |
| Master (outer) case height | 264.2 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332205633 |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |