Tripp Lite U324-016 USB 3.0 SuperSpeed Extension Cable (A M/F), Blue, 16 ft. (4.88 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U324-016
- EAN: 0037332241467
Offer details
Related Products
Description
This USB 3.0 SuperSpeed Type-A Extension Cable (M/F) attaches to your current USB 3.0 cable to extend it by 16-ft. (4.88 m) It connects your computer, laptop or other compatible USB 3.0 device, such as a Chromebook or Surface Pro tablet, to a USB-A keyboard, printer, portable hard drive, patch panel or other peripheral. The 16-ft. (4.88 m) length allows you great flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
Transfers Data at SuperSpeed Transfer Rates up to 5 Gbps
The U324-016 supports USB 3.0 speeds up to 5 Gbps—10 times the speed of USB 2.0—and better power efficiency with no device polling and lower active and idle power requirements. The cable's bi-directional data interface allows data to flow both directions simultaneously, increasing theoretical bandwidth by 10 times. Sync-N-Go technology allows the cable to quickly detect and sync the connected devices. The cable is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with legacy devices.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Country of origin | Vietnam |
| AWG wire size | 28/24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 4.88 m |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Blue |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Cable length | 4.88 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 1.98 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case width | 500.4 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 500.4 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332241464 |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332241464 |
| Compliance certificates | RoHS |