Tripp Lite P560-015 DVI Dual Link Cable, Digital TMDS Monitor Cable (DVI-D M/M), 15 ft. (4.57 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P560-015
- EAN: 0777786430399 0037332149947 08 ...2149947 0887477675470 0132017917566 0102930585180 0763615943789 0168141362903 0373321499472 0172302609219 0011411564180 0151903092705 1320010265763 0735858140317 0887626668599 0112840342223 0601000664850more
Offer details
Related Products
Description
Use in conjunction with DVI video cards that are specified as Dual Link. Both DVI connectors are molded and have integral strain relief for long life reliability.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 4.575 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Ferrite bead | Yes |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 410 g |
| Package width | 274.3 mm |
| Package depth | 38.1 mm |
| Package height | 208.3 mm |
| Package weight | 410 g |
| Packaging data | |
| Package width | 274.3 mm |
| Package depth | 38.1 mm |
| Package height | 208.3 mm |
| Package weight | 410 g |
| Other features | |
| Width | 274.3 mm |
| Height | 208.3 mm |
| Depth | 38.1 mm |
| Technical details | |
| Ferrite bead | Yes |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332149944 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 3.99 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 469.9 mm |
| Master (outer) case length | 50.8 mm |
| Master (outer) case height | 460 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332149944 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |