Neomounts FPMA-VESA200 VESA-adapter 22-42"
  • Brand: Neomounts
  • Category:
  • SKU: FPMA-VESA200
  • EAN: 8717371441302 5054484769750 50 ...4769750 5054629713358 8716065231809 5054533769755more
Neomounts FPMA-VESA200 VESA-adapter - 22-42" - max 35 kg - VESA 50x50-200x200 - silver
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
EET
VESA Conversion Plate from
FPMA-VESA200 Register free see stock
Ingram Micro
VESA CONVERT 75X75/100X100MM TO
CB16314
Northamber
Neomounts VESA Conversion Plate - VESA 75&100 to 200x100 & 200x200
AVNEO0791
TD Synnex UK
FPMA-VESA200 - Mounting component (VESA adapter plate) - for LCD display - silver - screen size: 22"-42"
View on InTouch open_in_new
Description
The Neomounts VESA adapter, model FPMA-VESA200 allows a VESA mount with 50x50, 75x75 or 100x100 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount.
Neomounts FPMA-VESA200 is suitable for screens up to 42" (105 cm). The weight capacity of this product is 35 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Specifications
Mounting
Maximum weight capacity35 kg
Panel mounting interface100 x 200,100 x 100,200 x 100,200 x 200,50 x 50,75 x 75
Product colourSilver
Maximum screen size106.7 cm (42")
Minimum screen size55.9 cm (22")
Number of displays supported1
Features
VESA mountingYes
Maximum weight capacity35 kg
Product colourSilver
Number of displays supported1
Housing materialSteel
Maximum VESA mount200 x 200 mm
Technical details
Package net weight810 g
Country of originChina
Weight & dimensions
Weight770 g
Package weight800 g
Package width223 mm
Package height228 mm
Package depth30 mm
Packaging data
Package weight800 g
Package width223 mm
Package height228 mm
Package depth30 mm
Package net weight810 g
Colour
Other features
VESA mountingYes
Logistics data
Master (outer) case width460 mm
Master (outer) case length370 mm
Master (outer) case height245 mm