Neomounts FPMA-VESA100 VESA-adapter 10-30"
  • Brand: Neomounts
  • Category:
  • SKU: FPMA-VESA100
Neomounts FPMA-VESA100 VESA-adapter - 10-30" - max 25 kg - VESA 75x75-100x100 - black
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
EET
VESA Conversion Plate from
FPMA-VESA100 Register free see stock
Ingram Micro
VESA CONVERT 75X75 TO 100X100MM
CB16352
Northamber
VESA Convert 75x75 to100x100mm
AVNEO024
TD Synnex UK
FPMA-VESA100 - Mounting component (VESA adapter plate) - for LCD display - black - screen size: 10"-30"
View on InTouch open_in_new
Description
The Neomounts VESA adapter, model FPMA-VESA100 allows a VESA mount with 75x75 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x100. Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount.
Neomounts FPMA-VESA100 is suitable for screens up to 30" (75 cm). The weight capacity of this product is 25 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Specifications
Mounting
Maximum weight capacity25 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Product colourBlack
Maximum screen size76.2 cm (30")
Minimum screen size25.4 cm (10")
Number of displays supported1
Features
VESA mountingYes
Maximum weight capacity25 kg
Product colourBlack
Number of displays supported1
Housing materialSteel
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Technical details
Package net weight300 g
Country of originTaiwan
Weight & dimensions
Weight330 g
Package weight300 g
Package width150 mm
Package height100 mm
Package depth20 mm
Packaging data
Package weight300 g
Package width150 mm
Package height100 mm
Package depth20 mm
Package net weight300 g
Colour
Other features
VESA mountingYes
Logistics data
Master (outer) case width290 mm
Master (outer) case length230 mm
Master (outer) case height160 mm