Kensington Wireless Presenter with Red Laser - Nano Receiver
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: 33374EU
- EAN: 0085896333746 95028253198099 7 ...53198099 70085896333745 5052916527824 5053086398207 8502201602905 0888122287765 0962327359158 7123290452984 0696735672683 9858594499660 0777780416344 5054184108811 5052916527671 0858963337462 5054533083059 7887117155327 5053380423872 5053676754482 5054484083054 4053757005336 8536692562905 5054230363324 7727002567296 5051395435705 0200001280658 5054533339088 5054184044225 5051395308429 5054230512852 4052305203545 5024123732582 0706949730212 0813010226700 0100000006108 5147841674788 0752817327190 5028253198096more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Wireless Presenter Remote |
33374EU | |||
|
Wireless Presenter Remote with Red Laser K33374EU |
24798AC | |||
|
2.4 GHZ WIRELESS PRESENTATION |
6012235 | |||
|
33374EU Laser Wireless Presenter |
27764J | |||
|
Si600 Wireless Presenter with Laser Pointer - Presentation remote control - radio View on InTouch |
1255940 | |||
| Tech Data - Sweden |
Si600 Wireless Presenter with Laser Pointer - Presentationsfjärrkontroll - 4 knappar - RF - svart |
1255940 | |||
|
ON WIRELESS PRESENTER LASER |
AC33374 | |||
|
WIRELESS PRESENTATION POINTER View on Webshop |
33374EU |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Ebuyer | Kensington Wireless Presentation with Red Laser pointer | New | £46.58 | |
| Currys Business | Kensington Si600 Wireless Presenter with Laser Pointer presentation remote control - black | New | £27.16 |
Related Products
Reasons To Buy

On/Off Switch
Switch off to conserve battery power when not in use.
Internal Storage for Nano Receiver
Battery compartment also provides a handy internal storage space for the wireless USB nano receiver when not in use. Each receiver and presenter are uniquely paired to prevent interference.


Secure Wireless Technology
AES 128-bit encryption protects sensitive data from potential hackers.
Plug & Play 2.4GHz Wireless Connection with 20m Range
Delivers secure and reliable performance through a compact USB nano receiver, so you can roam the room with ease during your presentation. No driver required.


Red Laser Pointer
Make your point at the touch of a button with a bright red laser that can highlight any part of your presentation with complete effectiveness.
Intuitive Four-Button Layout
Easily navigate forward and back within your PowerPoint or Keynote slides, while the other two buttons let you hide your screen and play a PowerPoint slideshow.

Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 20 m |
| Wireless technology | RF |
| Performance | |
| Wireless receiver interface | USB |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 20 m |
| Receiver type | Standard receiver |
| Wireless technology | RF |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Presenter functions | Laser pointer, Remote control |
| Buttons quantity | 4 |
| Plug and Play | Yes |
| Movement detection technology | Laser |
| Laser pointer colour | Red |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Standard receiver |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Country of origin | China |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; Windows 8; Windows 7; XP; macOS X 10.11; Vista |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Presenter functions | Laser pointer, Remote control |
| Buttons quantity | 4 |
| Plug and Play | Yes |
| Movement detection technology | Laser |
| Laser pointer colour | Red |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; Windows 8; Windows 7; XP; macOS X 10.11; Vista |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet net weight | 111 kg |
| Pallet gross weight | 111 kg |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet net weight | 111 kg |
| Pallet gross weight | 111 kg |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |