Kensington Contour 2.0 Business Laptop Roller — 17"
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K60385WW
- EAN: 0085896603856 70085896603855 5 ...96603855 50085896603851more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
CONTOUR 2.0 BUSINESS LAPTOP |
6017290 | |||
|
Contour 2.0 Business Laptop Roller - Notebook carrying case - 17" View on InTouch |
5439638 | |||
| Tech Data - Sweden |
Contour 2.0 Business Laptop Roller - Notebook-väska - 17" |
5439638 | |||
|
CONTOUR BUSINESS LAPTOP ROLLER 17 View on Webshop |
K60385WW |
Related Products
Reasons To Buy

Quick-access workstation pocket
Organises your chargers, pens, business cards and more.
Trolley pass through
Allows you to easily and securely attach to a larger roller or carry-on.


Twin pole telescoping handle
Sturdy when you need it, out of the way when you don’t.
Padded carry handle
Adds another comfortable carrying option to how it can be carried.


Durable, water-resistant material
Made from tough, long-lasting 1680D ballistic polyester to keep contents protected and dry.
Laptop compartment with drop protection
Adds an extra layer of interior protection between the laptop compartment and roller base.


Puncture-resistant, lockable zipper
Secures your valuables from intrusion.
Ergonomic design
Special contoured panel hugs the body and shifts weight closer to the centre of gravity*. *When lifting properly.

Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Quantity | 1 |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Interior pockets | Zip pocket |
| Water-resistant zipper | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Height | 420 mm |
| Depth | 230 mm |
| Volume | 22.5 L |
| Recommended weight | 11.34 kg |
| Design | |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |