iiyama ProLite E1780SD-B1 computer monitor 43.2 cm (17") 1280 x 1024 pixels SXGA LED Black
  • Brand: iiyama
  • Category:
  • SKU: E1780SD-B1
  • EAN: 5054629444757 4948570113002 40 ...0113002 4056572890866more
17", TN LED, 250 cd / m2, 16.7 ml, 1280 x 1024, VGA (D-Sub), DVI-D
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
Enta
ProLite E1780SD-B1 17" Not supported TN Black computer monitor
II-E1780SD-B1 Register free see stock
Specifications
Display
DisplayLED
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio5:4
Display number of colours16.78 million colours
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)5000000:1
Viewing angle, horizontal170°
Viewing angle, vertical160°
Pixel pitch0.264 x 0.264 mm
Horizontal scan range24 - 80 kHz
Vertical scan range55 - 75 Hz
Aspect ratio5:4
Separate H/V syncYes
HD typeSXGA
Supported graphics resolutions1280 x 1024 (SXGA)
Display resolution1280 x 1024 pixels
Response time5 ms
Display diagonal43.2 cm (17")
Contrast ratio (typical)1000:1
Panel typeTN
Multimedia
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power2 W
Number of speakers2
TV tuner integratedNo
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Ports & interfaces
USB Type-A downstream ports quantity0
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
HDMI ports quantity0
HDCPYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages9
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)14 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours12 kWh
Weight & dimensions
Width (with stand)370 mm
Depth (with stand)178 mm
Height (with stand)379.5 mm
Weight (with stand)2.6 kg
Packaging data
Quick start guideYes
Cables includedAudio (3.5mm), VGA
ManualYes
Sustainability
Sustainability certificatesENERGY STAR
Technical details
Weight (with stand)2.6 kg
TouchscreenNo
Other features
DisplayLED
ManualYes
TV tuner integratedNo
TouchscreenNo
Quick start guideYes
Energy efficiency scaleA to G
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Packaging content