Western Digital Blue internal hard drive 500 GB 7200 RPM 32 MB 3.5" Serial ATA III
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WD5000AZLX
- EAN: 0718037782881 7180377828810 50 ...7828810 5054629927564 4988755007023 7612392328759 4058154050484 4515479619326 5415247069157 2100001139544 7429500904992 2150000009232more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
WD Caviar Blue 500GB 7200RPM |
WD5000AZLX | |||
|
Western Digital Blue 500GB Serial ATA |
ST-500S3/32-5000AZLX | |||
|
500GB BLUE 32MB 3.5' INCH' SATA 6Gb/SEC INTERNAL HDD |
10065425 | |||
|
WD Blue WD5000AZLX - Hard drive - 500 GB - internal - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 32 MB View on InTouch |
3606872 | |||
| Tech Data - Sweden |
WD Blue WD5000AZLX - Hårddisk - 500 GB - inbyggd - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffert: 32 MB |
3606872 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Ebuyer | WD Blue 500GB Desktop Hard Drive | New | 20786 hours ago | £46.98 |
| Currys Business | WD Blue WD5000AZLX - hard drive - 500 GB - SATA 6Gb/s | New | 20786 hours ago | £51.51 |
Related Products
Reasons To Buy

EASY BACKUP AND UPGRADE
Acronis True Image WD Edition software, available as a free download, can clone drives and backup your operating system, applications, settings and all of your data.
TECHNOLOGY TO HELP PROTECT YOUR DATA
NoTouch Ramp Load technology safely positions the recording head off the disk surface to help protect your data.

Description
Boost your PC storage with WD Blue drives, the brand designed just for desktop and all-in-one PCs with a variety of storage capacities.
Improve PC Performance
Give your desktop a performance and storage boost when you combine your hard drive with an SSD to maximize speed of data access and a WD Blue drive for up to 6TB of additional capacity.
Plan for the Future
With better technology comes bigger storage needs. Digital cameras that record ultra-high definition video at 4K resolution and 30 frames per second require a ton of storage. Handling all that media is a snap with our 6TB drive.
Trust in WD
With legendary reliability, WD Blue drives are designed, tested and built to last, and ships with a 2-year limited warranty.
AN EXCELLENT SOLUTION FOR YOUR EVERYDAY COMPUTING NEEDS
The WD Blue drive delivers performance, reliability, and capacity, making it an excellent solution for the everyday user.
Will WD Blue hard drives work with my SSD?
Yes, WD Blue hard drives are a perfect combination with an SSD to help boost the system performance and capacity offering of your existing PC. For the best combo, purchase a WD Blue hard drive greater than 2TB to help plan for your future needs.
Which capacity is recommended for gaming?
As game sizes grow, so does the need for capacity. WD Black hard drives deliver the best performance and reliability for gaming as well as a longer 5 year limited warranty to match your other performance PC components.
I save a lot of photos and videos. Which capacity is recommended?
Storage size of 2TB to 4TB is best for users who take lots of photos and videos with their smartphone and want to confidently back up or have a copy of their data. Get reliability and capacity for your current and near-future needs.
I have a NAS at home. Which drives do you recommend?
The WD Red drive is built specifically for NAS devices and is optimized for RAID and always-on 24/7 environments.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD sustained transfer rate | 150 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5" |
| Start/stop cycles | 300000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD sustained transfer rate | 150 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Start/stop cycles | 300000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 500 GB |
| Storage drive buffer size | 32 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (write) | 6.8 W |
| Power consumption (read) | 6.8 W |
| Power consumption (idle) | 6.1 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 30 G |
| Non-operating shock | 350 G |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |