Western Digital Blue internal hard drive 1 TB 7200 RPM 64 MB 3.5" Serial ATA III
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WD10EZEX
- EAN: 0718037779911 7427457736710 76 ...7736710 7612392233718 3012012544981 0787805330517 0609459404584 0799475333521 0112840004282 0102930720819 4828591486883 3606504214652 0734911123557 0803983022157 4943503115917 8032976064818 4016138804676 0734911339927 8944467740388 0767261200074 5054629308233 0609459389065 5054533430648 0612042660557 5425656579543 4943503115900 0151902931210 0102930720116 0609459341667 0609459395929 2273724120912 0789185951771 0609459395189 8809321846081 4053162344440 5060124897875 7180377799110 0609459400753 7330381877421 0609459394564 0807320171560 0785307928720 6245319321260 0663123546680 0809385162675 5554442435647 0609459351543 0606024363130 0191120102511 4923113120464 0609459385494 0797045610768 5055851109643 8592978076672more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
WD Caviar Blue 1TB |
WD10EZEX | |||
|
Western Digital Blue 1000GB Serial ATA III |
ST-1S3/64-10EZEX | |||
|
1TB CAVIAR BLUE 64MB 7200RPM 3.5' INCH' DESKTOP SATA 6Gb/SEC INTERNAL HDD |
10016220 | |||
|
WD Blue WD10EZEX - Hard drive - 1 TB - internal - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 64 MB - for My Cloud EX2 View on InTouch |
2514094 | |||
| Tech Data - Sweden |
WD Blue WD10EZEX - Hårddisk - 1 TB - inbyggd - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffert: 64 MB - för My Cloud EX2 |
2514094 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Ebuyer | WD Blue 1TB Desktop Hard Drive | New | 20786 hours ago | £48.99 |
| Novatech Ltd | WD Blue 1TB 3.5" Desktop Hard Drive (HDD) | New | £54.98 | |
| Currys Business | WD Blue WD10EZEX - hard drive - 1 TB - SATA 6Gb/s | New | 20786 hours ago | £51.86 |
Related Products
Reasons To Buy

EASY BACKUP AND UPGRADE
Acronis True Image WD Edition software, available as a free download, can clone drives and backup your operating system, applications, settings and all of your data.
TECHNOLOGY TO HELP PROTECT YOUR DATA
NoTouch Ramp Load technology safely positions the recording head off the disk surface to help protect your data.

Description
Boost your PC storage with WD Blue drives, the brand designed just for desktop and all-in-one PCs with a variety of storage capacities.
Improve PC Performance
Give your desktop a performance and storage boost when you combine your hard drive with an SSD to maximize speed of data access and a WD Blue drive for up to 6TB of additional capacity.
Plan for the Future
With better technology comes bigger storage needs. Digital cameras that record ultra-high definition video at 4K resolution and 30 frames per second require a ton of storage. Handling all that media is a snap with our 6TB drive.
Trust in WD
With legendary reliability, WD Blue drives are designed, tested and built to last, and ships with a 2-year limited warranty.
AN EXCELLENT SOLUTION FOR YOUR EVERYDAY COMPUTING NEEDS
The WD Blue drive delivers performance, reliability, and capacity, making it an excellent solution for the everyday user.
Will WD Blue hard drives work with my SSD?
Yes, WD Blue hard drives are a perfect combination with an SSD to help boost the system performance and capacity offering of your existing PC. For the best combo, purchase a WD Blue hard drive greater than 2TB to help plan for your future needs.
Which capacity is recommended for gaming?
As game sizes grow, so does the need for capacity. WD Black hard drives deliver the best performance and reliability for gaming as well as a longer 5 year limited warranty to match your other performance PC components.
I save a lot of photos and videos. Which capacity is recommended?
Storage size of 2TB to 4TB is best for users who take lots of photos and videos with their smartphone and want to confidently back up or have a copy of their data. Get reliability and capacity for your current and near-future needs.
I have a NAS at home. Which drives do you recommend?
The WD Red drive is built specifically for NAS devices and is optimized for RAID and always-on 24/7 environments.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD sustained transfer rate | 150 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5" |
| Start/stop cycles | 300000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD sustained transfer rate | 150 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Start/stop cycles | 300000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (write) | 6.8 W |
| Power consumption (read) | 6.8 W |
| Power consumption (idle) | 6.1 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 30 G |
| Non-operating shock | 350 G |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |