Western Digital Black internal hard drive 4 TB 7200 RPM 64 MB 3.5" Serial ATA III
- Brand: Western Digital
- Category:
- SKU: WD4003FZEX
- EAN: 7180378172318 0806291844169 35 ...1844169 3540260120195 7180378172301 0808111651940 7290105116178 7612392244561 4016138861167 5054629346792 4053162384538 5054230394434 0809385163252 4054842823323 0804066533225 0144553933115 0809185313918 0755181103711 3610173297519 5269692847170 8032976069363 5052916766421 5054230146866 5053118029901 0718037817231 3722543428246more
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 1.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 1.3 W |
| Power consumption (write) | 9.5 W |
| Power consumption (read) | 9.5 W |
| Power consumption (idle) | 8.1 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Non-operating shock | 300 G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 780 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |