Tripp Lite U222-004 4-Port USB 2.0 Ultra-Mini Hub
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U222-004
- EAN: 0037332182036 5057103004751 03 ...3004751 0373321820368 0012236127017more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
USB 2.0 Hub - 4 Port |
10044473 | |||
|
4-Port USB 2.0 Ultra-Mini Hub |
TLCBL0943 | |||
|
4-Port USB 2.0 Compact Mobile Hi-Speed Ultra-Mini Hub w/ Cable - Hub - 4 x USB 2.0 - desktop View on InTouch |
7350568 |
Description
All four ports support USB Battery Charging (BC) specification v1.2, providing up to 1.5A for fast charging of mobile devices (BC 1.2 charging requires external power, not included).
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Power | |
| Output current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 30.5 mm |
| Height | 17.8 mm |
| Package width | 99.1 mm |
| Package depth | 134.6 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package width | 99.1 mm |
| Package depth | 134.6 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 90 g |
| Performance | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 271.8 mm |
| Master (outer) case length | 317.5 mm |
| Master (outer) case height | 292.1 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.08 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332182033 |