Tripp Lite SmartPro 120V 2.2kVA 1.92kW UL 60601-1 Medical-Grade Line-Interactive UPS, Extended Run, SNMP, Webcard, Full Isolation, USB, DB9 Serial
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART2500XLHG
- EAN: 0044112637181 0037332168283 03 ...2168283 0373321682836more
Offer details
Related Products
Description
- Ideal UPS protection for applications in patient-care areas where UL 60601-1 3rd edition listed medical electrical equipment is required
- Built-in isolation transformer with Faraday shield offers full isolation and removes common mode noise while maintaining full AC surge suppression in all modes
- Full line isolation prevents shock potential and operational problems in sensitive electronic equipment
- Provides connected equipment with continuous power during short and long duration loss of commercial power
- Expandable runtime is available with the addition of one or more external battery packs (BP48V24-2U and BP24V60RT-3U)
- Line-interactive voltage regulation corrects brownouts and over voltages from 83 to 143V back to usable 120V output levels, without using battery power
- Resistant to electrostatic discharge
- Supports loads up to 2200VA/1920W
- 13 min half-load runtime (1100VA/960W), 4 min full load runtime (2200VA/1920W)
- Input: IEC320-C20 inlet with locking clamp/ Output: 4 NEMA 5-15/20R and 4 IEC C13
- Built-in USB, DB9 (RS-232) & optional SNMPWEBCARD accessory monitoring options
- PowerAlert unattended shutdown software and complete cabling included
- Complete surge protection (510 Joules), line isolation and EMI/RFI noise filtering
- 5 diagnostic LEDs indicate AC present, on battery, voltage correction, overload & battery low/replace
- Battery replacement door and back panel grounding lug
- Relay IO card allows users to communicate UPS status & events via 6 configurable contact closure outputs
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 15 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.87 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, NEMA 5–15 |
| Power plug | C20 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Cooling type | Active |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Battery replacement |
| Features | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Country of origin | China |
| Response time | 4 ms |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 15 A |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Power factor | 0.87 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Audible alarm modes | Battery replacement |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 4.4 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL, CSA, FCC, EMI |
| Cable length | 1.8 m |
| Built-in fan | Yes |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL, CSA, FCC, EMI |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Built-in fan | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 609.6 mm |
| Package height | 406.4 mm |
| Weight | 33.2 kg |
| Width | 226.1 mm |
| Package weight | 45.4 kg |
| Height | 246.9 mm |
| Depth | 484.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 609.6 mm |
| Package height | 406.4 mm |
| Package weight | 45.4 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 355.6 mm |
| Master (outer) case length | 609.6 mm |
| Master (outer) case height | 406.4 mm |
| Master (outer) case gross weight | 45.4 kg |