Tripp Lite SMX5000XLRT3U SmartPro 230V 5kVA 3.75kW Line-Interactive Sine Wave UPS, 3U, Extended Run, Network Card Options, USB, DB9
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMX5000XLRT3U
- EAN: 0037332121455 0373321214556 50 ...1214556 5052182407257more
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 3750 W |
| Input operation voltage (min) | 230 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 27 A |
| Efficiency | 98% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.8 |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Waveform | Sine |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Output power | 3750 W |
| Input operation voltage (min) | 230 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 27 A |
| Efficiency | 98% |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Waveform | Sine |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Power factor | 0.8 |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 11 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 8.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 3U |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 800.1 mm |
| Package height | 285.8 mm |
| Weight | 65 kg |
| Width | 444.5 mm |
| Package weight | 82.6 kg |
| Height | 133.3 mm |
| Depth | 635 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 800.1 mm |
| Package height | 285.8 mm |
| Package weight | 82.6 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 572 mm |
| Master (outer) case length | 800.1 mm |
| Master (outer) case height | 285.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 82.5 kg |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 00037332121455 |
| Other features | |
| Interface | USB; DB9 |