Tripp Lite SMX2200XLRT2U SmartPro 230V 2.2kVA 1.92kW Line-Interactive Sine Wave UPS, 2U, Extended Run, Network Card Options, LCD, USB, DB9
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMX2200XLRT2U
- EAN: 0037332124562 0373321245628
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 158 V |
| Input operation voltage (max) | 278 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 350 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 98% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Battery | |
| Battery type | RBC94-2U |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 11.9 min |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Performance | |
| Number of input phases | 1 |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Number of input phases | 1 |
| Response time | 4 ms |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 158 V |
| Input operation voltage (max) | 278 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 350 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 98% |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, GOST, SASO, FCC |
| Rack capacity | 2U |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | CE, GOST, SASO, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 614.7 mm |
| Package depth | 546.1 mm |
| Package height | 221 mm |
| Weight | 31.2 kg |
| Width | 444.5 mm |
| Package weight | 36.8 kg |
| Height | 88.9 mm |
| Depth | 495.3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 614.7 mm |
| Package depth | 546.1 mm |
| Package height | 221 mm |
| Package weight | 36.8 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Battery type | RBC94-2U |