Tripp Lite PDU3XEVSRHWA 28.8kW 220-240V 3PH Switched PDU - LX Interface, Gigabit, 24 Outlets, Hardwire 380-415V Input, LCD, 1.8 m Cord, 0U 1.8 m Height, TAA
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: PDU3XEVSRHWA
- EAN: 0037332206886
Offer details
Related Products
Description
The 0U PDU features 24 switched 220-240V outlets (12 C13 and 12 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. Hardwire 380-415V input connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS.
The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP.
A color touchscreen LCD lets you toggle between menus to monitor input current level per phase, output current per load bank and per outlet with ±1% billing-grade accuracy, environmental sensor data and network information. It also generates a unique QR code to allow access to the switchable PDU through a mobile device.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Type | Three-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Features | |
| Certification | TAA |
| Power | |
| Nominal input voltage | 380-415 V |
| Nominal output voltage | 220-415 V |
| Maximum current | 40 A |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.9 kg |
| Width | 55.1 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 1778 mm |
| Package weight | 7.77 kg |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 150.1 mm |
| Package height | 1944.9 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.77 kg |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 150.1 mm |
| Package height | 1944.9 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |