Tripp Lite P960-001-MSATA mSATA SSD to 2.5 in. SATA Enclosure Adapter Converter
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P960-001-MSATA
- EAN: 0037332199249
Offer details
Related Products
Description
The enclosed housing protects the drive when used in applications requiring more durability, such as hot-swap drive bays and external docking stations. The P960-001-MSATA supports SATA I, II and III drives and data transfer rates up to 6 Gbps. It’s plug-and-play, so no software, drivers or external power supply are required.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 8473.30.9100 |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332199246 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 121.9 mm |
| Package depth | 165.1 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 140 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 1.27 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 134.6 mm |
| Master (outer) case length | 261.6 mm |
| Master (outer) case height | 175.3 mm |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 121.9 mm |
| Package depth | 165.1 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 140 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |