Tripp Lite P579-010 DisplayPort Extension Cable with Latch, 4K @ 60 Hz, HDCP 2.2 (M/F),10 ft. (3.05 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P579-010
- EAN: 0037332202017
Offer details
Related Products
Description
Premium foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI interference. Molded nickel-plated connectors with corrosion-resistant gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief with ridges on each end gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 170 g |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202014 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 1.71 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 457.2 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 508 mm |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202014 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |