Tripp Lite P568-006-RA High-Speed HDMI Cable with 1 Right-Angle Connector, Digital Video with Audio (M/M), 6 ft. (1.83 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P568-006-RA
- EAN: 0638865620615 0132017657936 03 ...7657936 0373321642168 0037332164216more
Offer details
Description
Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter
Gold-plated connectors provide optimal signal transfer
Premium double-shielded cable protects against outside noise (EMI/RFI)
Impedance-matched twisted-pair construction reduces cross-talk and interference
Bandwidth up to 18 Gbps - Full 1080p resolution
Perfect for connecting an iPad2 to an HDTV (video mirroring) to watch movies, play games, surf the web and display presentations
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.83 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 130 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 130 g |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332164213 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 1.33 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 406.4 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 457.2 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332164213 |
| Harmonized System (HS) code | 8544.42.2000 |