Tripp Lite P502-025-SM Low-Profile VGA High-Resolution RGB Coaxial Cable (HD15 M/M), 25 ft. (7.62 m)
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: P502-025-SM
- EAN: 0037332185938
Offer details
Related Products
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded HD15 male connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 7.62 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 240 g |
| Package width | 203.2 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 240 g |
| Packaging data | |
| Package width | 203.2 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 240 g |
| Other features | |
| Width | 203.2 mm |
| Height | 254 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185935 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 6.49 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 358.1 mm |
| Master (outer) case length | 348 mm |
| Master (outer) case height | 205.7 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185935 |