Tripp Lite P502-015 VGA High-Resolution RGB Coaxial Cable (HD15 M/M), 15 ft. (4.57 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P502-015
- EAN: 0011411563930 0373321342020 09 ...1342020 0999994102145 0095969101523 0037332134202 0087944367994more
Offer details
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded gold-plated HD15 male connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 4.57 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 540 g |
| Package width | 304.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 540 g |
| Packaging data | |
| Package width | 304.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 540 g |
| Other features | |
| Width | 304.8 mm |
| Height | 254 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332134209 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 11.2 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 355.6 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 355.6 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332134209 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |