Tripp Lite P500-025 VGA High-Resolution RGB Coaxial Cable (HD15 M/F)), 25 ft. (7.62 m)
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: P500-025
- EAN: 6213759716090 5057454606079 06 ...4606079 0617407387261 0711938631401 0373321251704 0727298400595 0763615943512 5596692149813 7133363477967 0037332125170 0641676297563 0767887428005 5580007478798more
Offer details
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded gold-plated HD15 connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 7.62 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 25.4 mm |
| Package height | 304.8 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332125174 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 25.4 mm |
| Package height | 304.8 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 10 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 381 mm |
| Master (outer) case length | 50.8 mm |
| Master (outer) case height | 254 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332125174 |