Tripp Lite P500-010 VGA High-Resolution RGB Coaxial Cable (HD15 M/F)), 10 ft. (3.05 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P500-010
- EAN: 0037332128096 0956258049288 01 ...8049288 0172302814194 0168141630255 0711938608397 0373321280964more
Offer details
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded gold-plated HD15 connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3.05 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 340 g |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 360 g |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 360 g |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332128093 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 3.6 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 0 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 457.2 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332128093 |