Tripp Lite P315-06N 3.5 mm Mini Stereo to RCA Audio Y Splitter Adapter Cable (M/2xF), 6 in. (15.2 cm)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P315-06N
- EAN: 0037332191632
Offer details
Related Products
Description
Features one male 3.5 mm mini stereo and 2 female RCA connectors
Connects compatible digital or analog audio devices, such as computers, MP3 players and portable CD players, to your receiver or home stereo system or vice versa
Molded cable with built-in strain relief stands up to everyday use
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Product colour | Black, Red, White |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 50 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 406.4 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 457.2 mm |
| Master (outer) case gross weight | 450 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332191639 |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |