Tripp Lite P167-000 HDMI over Dual Cat5/Cat6 Extender Wall Plate Kit with Transmitter and Receiver, TAA
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P167-000
- EAN: 0797864265811 0720360983750 09 ...0983750 0999992240061 0971478481656 0887493507748 0763615943208 0151903594544 0182682312432 0168141355554 0887549126664 0887549141582 0521227096794 0638865668112 0012300167819 0100177522364 0601000691894 0115970772434 0163120450824 0373321437306 0803983010536 0999994052679 0617407471052 0163120695089 0778888394008 0037332143730 0734911317185 0666670098084 0887493465628more
Offer details
Related Products
Description
Simply run two Cat5/6 cables between the local transmitter and remote receiver wall plates, and plug in standard HDMI cables to the HDMI source and the display. The green LED on the remote receiver wall plate lets you know that power from the source and monitor. When functioning properly, only the green LED will be lit. If the red LED is illuminated, it means the remote receiver is not receiving a functional signal from the source.
The P167-000 comes with both local transmitter and remote receiver wall plates. DTS-HD, Dolby True HD and 7.1 Channel Surround Sound audio are supported, and it is compliant with HDCP, EDID and DDC. 24-bit True Color (8 bits per channel) is supported. No external power is required. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Socket type | HDMI |
| Technical details | |
| Socket type | HDMI |
| Product colour | White |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332143737 |
| Features | |
| Socket type | HDMI |
| Design | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 200.7 mm |
| Package depth | 142.2 mm |
| Package height | 43.2 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200.7 mm |
| Package depth | 142.2 mm |
| Package height | 43.2 mm |
| Package weight | 250 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 467.4 mm |
| Master (outer) case length | 226.1 mm |
| Master (outer) case height | 309.9 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.5 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 85366990 |