Tripp Lite P018-006 Power Cord C14 to C15 - Heavy-Duty, 15A, 250V, 14 AWG, 6 ft. (1.83 m), Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P018-006
- EAN: 0037332168443 0163120908417 01 ...0908417 0151903594414 0638865629724 0373321684434 0763615942683 0803982762405 0777787445033 0829160932057 0132017816937 5054629717639more
Offer details
Related Products
Description
Flexible 14AWG wire for easy routing
Use with Cisco, HP and other hardware that uses C15 type power connections
UL Listed
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable type | SJT |
| AWG wire size | 14 |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Input current | 15 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 279.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 340 g |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332168440 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 279.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 340 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 3.13 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 349.2 mm |
| Master (outer) case length | 495.3 mm |
| Master (outer) case height | 76.2 mm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332168440 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |