Tripp Lite NGI-U16 16-Port Unmanaged Industrial Gigabit Ethernet Switch - 10/100/1000 Mbps, DIN Mount
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: NGI-U16
- EAN: 0037332265852
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Auto-negotiation | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0020 |
| Power | |
| Power connector | Terminal block (2-pin) |
| Power supply included | No |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Input current | 1.5 A |
| DC input voltage | 12 - 48 V |
| Management features | |
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | Terminal block (2-pin) |
| Network | |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Auto-negotiation | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 10000 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| Country of origin | Taiwan |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| LED indicators | LAN, Link, Power |
| Housing material | Metal |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS, CE, REACH |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332265859 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 119.9 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 900 g |
| Packaging data | |
| Package width | 232.9 mm |
| Package depth | 182.9 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 1.04 kg |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 33.4 cm |
| Master (outer) case length | 38.4 cm |
| Master (outer) case height | 26 cm |
| Master (outer) case gross weight | 11.2 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Country of origin | Taiwan |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |