Tripp Lite N520-12M Duplex Multimode 50/125 Fiber Patch Cable (LC/LC), 12M (40 ft.)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: N520-12M
- EAN: 0373321563272 0037332156327
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 12 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.0000 |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 80 g |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332156324 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 12 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 80 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 203.2 mm |
| Master (outer) case length | 254 mm |
| Master (outer) case height | 101.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 910 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332156324 |