Tripp Lite N506-15M Duplex Multimode 50/125 Fiber Patch Cable (SC/SC), 15M (50 ft.)
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: N506-15M
- EAN: 0037332119612 0373321196128
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | 2x SC |
| Connector 2 | 2x SC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 15 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.0000 |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 19 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 190 g |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332119619 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 19 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 190 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 381 mm |
| Master (outer) case length | 381 mm |
| Master (outer) case height | 127 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.95 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332119619 |