Tripp Lite N042U-WF2-2 Double-Gang UK-Style Gang Frame for Insert Modules, White
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: N042U-WF2-2
- EAN: 0037332269485
Offer details
Description
This gang frame for unloaded insert modules is ideal for terminating your premise wiring applications, including home theater, VoIP phones and Ethernet. The UK-style N042U-WF2-2 also protects electrical and network cables to help prevent accidental damage to your application. It’s compatible with N042U-Series unloaded shuttered modules and inserts (sold separately).
High-Impact Construction Designed to Blend In Seamlessly with Your Room
This white plastic cover plate measures 86 x 146 millimeters (outer frame) and accepts either four 25 x 50 millimeter modules or eight 12.5 x 50 millimeter modules. It blends elegantly into any home or office décor for a sleek, professional installation. The ABS plastic construction meets UL 94V-0 flame-retardant standards for protection against fire and high heat.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | ABS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 199.9 mm |
| Master (outer) case gross weight | 410 g |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 279.9 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332269482 |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 180.1 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 230.1 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |