Philips S Line LCD monitor, LED backlight 241S4LCB/00
  • Brand: Philips
  • Category:
  • SKU: 241S4LCB/00
Brilliance 241S4LCB LCD monitor, LED backlight
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
Enta
Brilliance LCD monitor LED backlight
PHI-241S4LCB/00 Register free see stock
Reasons To Buy
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
Low bezel-to-table height for maximum reading comfort
TrueVision ensures lab quality images
Modern Touch controls
SmartImage presets for easy optimized image settings
Description
Specifications
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio16:9
Display number of colours16.78 million colours
Screen shapeFlat
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)20000000:1
Viewing angle, horizontal170°
Viewing angle, vertical160°
Pixel pitch0.276 x 0.276 mm
Aspect ratio16:9
Viewable size, horizontal53.1 cm
Viewable size, vertical29.9 cm
Digital horizontal frequency30 - 83 kHz
Digital vertical frequency56 - 75 Hz
Separate H/V syncYes
Sync-on-green (SOG)Yes
3DNo
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)1000:1
Maximum refresh rate60 Hz
Panel typeTFT
Colour gamut standardsRGB
Performance
Mean time between failures (MTBF)30000 h
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Component video syncSeparate sync, Sync-on-green (SOG)
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
Market positioningHome
Heavy metals freeHg (mercury), Pb (lead)
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Total amount of recyclable materials25%
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
DisplayPorts quantity0
HDCPYes
Audio inputNo
HDMINo
AC (power) inYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
SwivellingYes
Swivel angle range-65 - 65°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle90 - 90°
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
On/off switchYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.1 W
Power consumption (typical)17 W
Power consumption (off)0.1 W
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude0 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)565 mm
Depth (with stand)227 mm
Height (with stand)514 mm
Width (without stand)565 mm
Height (without stand)353 mm
Depth (without stand)61 mm
Weight (with stand)5.3 kg
Weight (without stand)3.45 kg
Package width624 mm
Package depth168 mm
Package height405 mm
Package weight7.03 kg
Packaging data
Stand includedYes
Package width624 mm
Package depth168 mm
Package height405 mm
Package weight7.03 kg
Cables includedAC, VGA
Bundled softwareSmartControl Premium
ManualYes
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold, ENERGY STAR
Technical details
Weight (with stand)5.3 kg
TouchscreenNo
Other features
On/off switchYes
ManualYes
TV tuner integratedNo
Recyclable packaging material100%
Recommended resolution1920 x 1080 @ 60 Hz
TouchscreenNo
Width (without stand)565 mm
Height (without stand)353 mm
Depth (without stand)61 mm
HDMINo
Front bezel colourBlack
Recycling data
Total amount of recycled materials used for making25%