Philips S Line LCD monitor, LED backlight 17S4LSB/00
  • Brand: Philips
  • Category:
  • SKU: 17S4LSB/00
Brilliance 17S4LSB LCD monitor, LED backlight
Trade Prices
Distributor Product SKU Stock Updated Price
Enta
Brilliance LCD monitor LED backlight
PHI-17S4LSB/00 Register free see stock
Reasons To Buy
TrueVision ensures lab quality images
SmartContrast gives enhanced rich black details
SmartImage presets for easy optimized image settings
Description
Specifications
Display
DisplayLCD
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Native aspect ratio5:4
Display number of colours16.78 million colours
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)20000000:1
Viewing angle, horizontal170°
Viewing angle, vertical160°
Pixel pitch0.264 x 0.264 mm
Horizontal scan range30 - 83 kHz
Vertical scan range56 - 75 Hz
Aspect ratio5:4
Viewable size, horizontal33.8 cm
Viewable size, vertical27 cm
Digital horizontal frequency30 - 83 kHz
Digital vertical frequency56 - 75 Hz
3DNo
Supported graphics resolutions1280 x 1024 (SXGA)
Backlight typeW-LED
Display resolution1280 x 1024 pixels
Response time5 ms
Display diagonal43.2 cm (17")
Contrast ratio (typical)1000:1
Panel typeTFT
Colour gamut standardsRGB
Performance
Mean time between failures (MTBF)30000 h
Mac operating systems supportedYes
Component video syncSeparate sync, Sync-on-green (SOG)
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
Market positioningHome
Heavy metals freeHg (mercury), Pb (lead)
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Ports & interfaces
USB Type-A downstream ports quantity0
VGA (D-Sub) ports quantity1
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
HDMI ports quantity0
HDCPYes
AC (power) inYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
On/off switchYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.2 W
Power consumption (typical)11.8 W
Power consumption (off)0.2 W
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude0 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)367 mm
Depth (with stand)194 mm
Height (with stand)393 mm
Width (without stand)367 mm
Height (without stand)319 mm
Depth (without stand)65 mm
Weight (with stand)3.54 kg
Weight (without stand)3.14 kg
Package width450 mm
Package depth160 mm
Package height446 mm
Package weight4.94 kg
Packaging data
Stand includedYes
Package width450 mm
Package depth160 mm
Package height446 mm
Package weight4.94 kg
Bundled softwareSmartControl Premium
ManualYes
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold, ENERGY STAR
Technical details
Weight (with stand)3.54 kg
TouchscreenNo
Other features
DisplayLCD
On/off switchYes
ManualYes
TV tuner integratedNo
Recyclable packaging material100%
Recommended resolution1280 x 1024 @ 60 Hz
TouchscreenNo
Width (without stand)367 mm
Height (without stand)319 mm
Depth (without stand)65 mm